Goli0
Naslovi0
Svetovno prvenstvo: 1962

Cesare MALDINI

MALDINI, Cesare (Trst, Italija, 5.2.1932). Italijanski branilec je na v prvem delu SP 1962 v Čilu odigral 2 tekmi: proti ZR Nemčiji (0 : 0) in Švici (3 : 0). Ni nastopil proti Čilu, na tekmi, ki je ostala v zgodovini kot »bitka v Santiagu«. Med letoma 1958 in 1963 je zbral 22 reprezentančnih tekem. V sezoni 1962/1963 je bil tudi kapetan. Klubsko je prvič zaigral pri Triestini, kmalu je dobil kapetanski trak. Večji del poti je preživel pri AC Milanu, kjer je igral kar 11 sezon in osvojil 4 državne naslove. Leta 1963 je kot kapetan dvignil evropski pokal prvakov (današnjo ligo prvakov) po zmagi na stadionu Wembley nad portugalsko Benfico. Iz aktivnega nogometa se je poslovil v dresu Torina. Bil je tudi zelo uspešen kot trener predvsem v reprezentančnih vodah. Bil je pomočnik selektorja na SP 1982 v Španiji (naslov prvaka) in trikrat evropski prvak z reprezentanco do 21 let. Slabši rezultat je dosegel kot selektor azzurrov na SP 1998: izpadli so v četrtfinalu. V 71. letu starosti je na SP 2002 prevzel izbrano vrsto Paragvaja. V skupinskem delu so Paragvajci s 3 : 1 premagali Slovenijo in potem odšli domov v osmini finala. Nikoli ni našel skupnega jezika z južnoameriškimi varovanci. Takoj po mundialu je odšel domov. Njegov sin Paolo je rekorder po odigranih minutah na svetovnih prvenstvih: na štirih tekmovanjih je na zelenicah preživel 2.127 minut, a ni osvojil naslova. Oče in sin sta kot kapetana AC Milana osvojila evropsko ligo prvakov: Cesare enkrat, Paolo štirikrat. Danes Cesare Maldini komentira nogomet na televizijski postaji Al Jazeera Sport, ki ima sedež v Dohi v Katarju. Klubi: Triestina, Trst, Italija (1952-1954, 32 tekem), AC Milan, Milan, Italija (1954-1966, 347 tekem, 3 goli, 1 evropski pokal prvakov 1962/1963, 1 pokal Latino 1956, 4 državni naslovi scudetto 1954/1955, 1956/1957, 1958/1959, 1961/1962), Torino, Turin, Italija (1966-1967, 33 tekem).